sobota, 22 września 2012

Co to jest grafen?




 Grafen – jedna z form węgla, wyizolowana i przebadana po raz pierwszy w 2004 roku przez brytyjsko-rosyjską grupę fizyków. Grafen zbudowany jest z pojedynczej warstwy atomów węgla tworzących połączone pierścienie sześcioczłonowe i może być uważany za ostatni element szeregu wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.



Do czego służą: karta sieciowa, karta graficzna, karta dźwiękowa?



Karta dźwiękowa– komputerowa karta rozszerzeń, umożliwiająca rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku.
Karta sieciowa– karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej
Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za przedstawienie informacji zawartych w dokumencie elektronicznym w formie graficznej i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.

Czym są urządzenia peryferyjne? Czy muszą się one znajdować poza obudową komputera?



Urządzenie peryferyjne  - dowolna część komputera inna niż procesor i pamięć operacyjna, jak np. klawiatura, monitor, mysz, drukarka. Do urządzeń peryferyjnych zaliczamy także urządzenia wewnątrz komputera takie jak: dysk twardy, kartę graficzna.

                                   

Co to jest BIOS i jaką pełni funkcję?



BIOS– podstawowy system wejścia-wyjścia– zapisany w pamięci stałej zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem.

                                                                      Plik:Bios chip-Phoenix 1998.jpg

Co oznacza słowo socket. Jakie znaczenie ma to pojęcie dla prawidłowego doboru procesora i płyty głównej?



Gniazdo procesora jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej, pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej. Płytę z odpowiednim gniazdem dobiera się do procesora(lub procesor do płyty),. Każdy procesor pasuje tylko do odpowiedniego socketu/a.

                                       Plik:SocketA.jpg

Co to jest płyta główna i jaką pełni funkcję?



Płyta główna– obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.
W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesory, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.), złącze klawiatury i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych do których sprzęt znajduje się na płycie głównej (port szeregowy, port równoległy, USB).

                                                    

Typy współczesnych procesorów.



. Procesory wielordzeniowe- pozwalają szybciej i wydajniej pracować
Procesor skalarny- reprezentuje najprostszą klasę procesorów.
Procesor wektorowy-  pozwala na przetwarzanie w pojedynczych cyklach, całych wektorów danych. Oznacza to w praktyce na przyspieszenie niektórych obliczeń. Procesory wektorowe stosowane są także we współczesnych superkomputerach.

Co oznaczają skróty CPU, HDD, RAM, MB, PCI, USB?



  1. CPU (ang. Central Processing Unit) –urządzenie, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy.
      HDD (ang. hard disk drive) – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik     magnetyczny do przechowywania danych.
RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej.
     MB – Megabajt jednostka używana w informatyce oznaczająca ~ milion bajtów.
   PCI (ang. Peripheral Component Interconnect) – magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC.
USB (ang. Universal Serial Bus) - rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów.

Sprzęt


Przeznaczenie
Przykłady urządzeń
Przetwarzanie danych
 
 Komputer
Wprowadzanie danych
urządzenia wejścia
 Klawiatura, myszka, mikrofon, skaner
Wyprowadzanie informacji urządzenia wyjścia
 Monitor, drukarka, słuchawki
Przechowywanie informacji
pamięci masowe
 Dysk twardy, płyty DVD, CD ROM, karta pamięci, USB
Przetwarzanie obrazu
 
 Skaner, Faks
Wymiana informacji
Urządzenia komunikacyjne – przewodowe
 Modemy, światłowody
Urządzenia komunikacyjne - bezprzewodowe
 Anteny, punkty dostępowe

Co to są środki technologii informacyjnej?



Technologia informacyjna  – dziedzina nauk technicznych na styku informatyki i telekomunikacji obejmująca również sprzęt komputerowy oraz oprogramowaniem używane do tworzenia, przesyłania, prezentowania i zabezpieczania informacji). W jej skład wchodzą także narzędzia i inne technologie związane z informacją. Dostarcza ona użytkownikowi narzędzi, za pomocą których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać,gromadzić, zarządzać i przekazywać innym ludziom.